Sådan Læses Auktionsarket

Indholdsfortegnelse:

Sådan Læses Auktionsarket
Sådan Læses Auktionsarket

Video: Sådan Læses Auktionsarket

Video: How To Read Auction Sheet? | PakWheels Weekly 2024, Kan
Anonim

I Rusland er japanske biler meget efterspurgte, da de er en tilstrækkelig "frisk" udenlandsk bil til vores veje og forhold. Det er dog nødvendigt omhyggeligt at vælge et nyt køretøj, da den tidligere ejer ikke altid er forsigtig og forsigtig. I dette tilfælde skal du henvise til auktionsarket, der indeholder alle de nødvendige oplysninger om køretøjets tilstand.

Sådan læses auktionsarket
Sådan læses auktionsarket

Er det nødvendigt

auktionsark

Instruktioner

Trin 1

Tag auktionsarket, som du får, når køretøjet sælges. Før auktionen i Japan indeholder dette dokument grundlæggende oplysninger om køretøjets tekniske tilstand og dets udstyr samt noter såsom skader og ridser på kroppen. Baseret på disse oplysninger bestemmes bilens omkostninger.

Trin 2

Læs de grundlæggende oplysninger om salget og selve køretøjet. De vises på den øverste linje på auktionsarket. Det første og andet felt angiver auktionens dato, by og nummer. Dette efterfølges af køretøjets navn og dets kropssæt. I felt 5 er betegnelsen for transmissionstypen og motorens forskydning markeret. I dette tilfælde betyder FA og CA automatisk, og F5 og C5 er manuelt drev med henholdsvis gulv- og ratstammekontrol. Bilens samlede kilometertal er angivet i felt 6, den sidste vedligeholdelsesdato er også markeret der. I felt 10 er auktionsprisen angivet med startprisen under og den endelige pris øverst.

Trin 3

Find ud af auktionsklassen for kroppen. Disse oplysninger findes øverst til højre på auktionsarket. Alfanumeriske indekser bruges til at indikere karakteren. Hvis bilen er ny eller med lav kilometertal og er i fremragende stand, sættes den til S. Hvis bilen var i en ulykke og blev restaureret af forsikringsselskabet, sættes A eller R, og reparationsgraden er kendetegnet ved en figur. Fremragende tilstand er markeret som 6, god 5 og så videre til 0, hvilket angiver alvorlig skade eller salg af køretøjet til dele.

Trin 4

Kontroller køretøjet for skader. For at gøre dette henvises til det udvidede layout nederst på auktionsarket. A-betegnelsen karakteriserer ridserne, og tallet karakteriserer dens størrelse. E står for fordybninger, U står for buler. Bogstavet W angiver, at kropsarbejde blev udført, og X, at det er nødvendigt at udskifte en del af kroppen. S angiver rust og C angiver råd.

Anbefalede: